Pryskyřice (smůla, smola) je přírodní výměšek, který vylučují především jehličnaté stromy při narušení kůry. Léčí si jimi ulomené větve, řezy a podobně. Proto se s ní můžeme setkat v lese na pařezích nebo zpracovaných kmenech. Nebo doma u zdobení vánočního stromku. Jistě dobře znáte situace, kdy jste do smoly šlápli nebo si sedli na kmen, který vám zanechal na oblečení flek. Co sním? Jak odstranit pryskyřici z textilu?
Nejen na oblečení, kalhotách, sukních, ale i na botách nebo doma na koberci (při přípravách na Vánoce) je jakékoli ukápnutí pryskyřice velký problém. Jedná se totiž o velice lepivý, hutný, a především odolný materiál, který se odstraňuje těžko. Pryskyřice zanechaná na textilu jej znehodnocuje, lepivé místo je brzy zaneseno nečistotami. Jednoduše – čím déle necháte flek flekem, tím hůře se jej pak budete zbavovat. Ale jde to. Je možné vyzkoušet několik způsobů, jak se této smůly zbavit.
Jak odstranit pryskyřici z textilu?
- Líh – nebo technický benzín, to jsou prostředky, které umí rozpouštět náročné lepivé pojivo. Nakapejte proto na skvrnu trochu tekutiny a nechte působit. Smůla by se měla rozpustit. Textil je dobré potom přeprat žlučovým mýdlem.
- Odlakovač – další prostředek, který by si měl umět poradit se skvrnou od pryskyřice, je odlakovač. Místo odlakovačem polejte a nechte pořádně vsáknout. Zkuste mnout prsty skvrnu, dokud se zcela nerozpustí. Opět poté vyperte žlučovým mýdlem.
- Mastné – na pryskyřici funguje i mastné. Například máslo, sádlo, olej nebo jiný tuk. Opět ošetřete místo a nechte smůlu rozpustit. Textil vyperte v mýdlové vodě (odstraní u zbytky tuku).
- Žehlení – také funguje jako odstraňovač těchto skvrn. Nepoužívejte ovšem žehličku přímo, ale přes nějaký savý materiál, například ubrousek nebo piják. Nejlépe je kombinovat tuto metodu s některou z předchozích.
TIP NA ČLÁNEK: Jak vypočítat délku náramku z korálků?