hubněte chůzí

Problémy s váhou jsou neustálou součástí života mnohých z nás. Boj s nadbytečnými kily, nezpevněnou postavou, potíže s bolestmi kloubů a podobně, to je prostě známé. Už jste vyzkoušeli řadu zaručených diet s různými výsledky? Nebo jen hledáte cestu za zdravím, a to bez velké dřiny a hladovění? Dopracovat se ke své ideální hmotnosti, a ještě si zlepšit kondici nemusí být vůbec složité. Vyzkoušejte k tomu třeba obyčejnou chůzi – hubnutí chůzí.

Chůze je nejpřirozenější pohyb, na který ale lidstvo zapomíná

Chůze je jedinečný pohyb, kterým dokážeme své tělo přemisťovat, dávat mu povely k činnosti, práci a podobně. Díky chůzi dochází k zapojování svalů celého těla, takže vlastně během jednoduchých kroků procvičujeme současně nohy trup ruce, krk, jednoduše vše.

Chůze nás provází stále

Chůzi se učíme již od malička a provází nás celým životem až do stáří. Vzhledem k tomu, že jde o pohyb nenáročný, který je možné provozovat v podstatě kdykoli a kdekoli, tak je velká škoda, že jeho účinky a prospěch často nevyužíváme tak, jak bychom mohli.

Na vině je lenost

Člověk je tvor přirozeně lenivý a využije jakékoli možnosti, jak si zjednodušit svůj život. Platí to o přemýšlení, pracovním nasazení i o chůzi. Raději volíme cestu autem, svezeme se výtahem nebo po jezdících schodech. Platí to i o jídle. Než si vyrábět sice zdravé, ale náročné jídlo, je prostě jednodušší koupit si nějaký polotovar nebo jídlo ve fast foodu, které je plné různých dochucovadel, kterým se těžko odolává. Tato jídla v sobě ale mají nadbytečné kalorie, jídla bývají často přeslazená a také plná soli. Což vše dohromady s nedostatkem pohybu (který trápí již několik generací) vede k tomu, že si tělo energii ukládá na později. A to bohužel do tukových zásob.

Jak tedy hubnout?

Je jednoduché svést všechno na lenost. Ale když se dopracujete do situace, že vám opravdu kila navíc vadí nejen vzhledově, ale i zdravotně, rozhodně s tím musíte něco dělat. Každý (odborník i neodborník) vám řekne jasnou věc. Základem pro hubnutí je zdravá a vyvážená strava a také pohyb. V kombinaci obojího dosáhnete výborných výsledků a zlepšíte si svou kondici i zdravotní stav.

Neradi cvičíte? Nevadí – pomůže chůze

Pokud tedy nejste zastáncem vysokého sportovního vypětí, neradi navštěvujete fitcentra nebo na to prostě nemáte čas, začněte víc chodit. Hubnutí chůzí funguje. Chůze může být dobrým začátkem pro správné hubnutí. Ale může být i skvělým prostředkem, jak si váhu udržet. Přitom je tak snadná.

Chůze je vhodná pro každého. Je jedno, jestli jste žena nebo muž a je jedno, kolik vám je let. Jednoduše se soustřeďte na to, abyste denně chodili víc. Využijte k tomu třeba chytré aplikace v mobilu nebo krokoměr, nebo prostě jen nad chůzí více přemýšlejte.

Ano, věnujte se chůzi promyšleně

Vynechejte zbytečné jízdy autobusem, tramvají nebo autem, pokud je to možné a cestu do práce, do školy, za zábavou nebo za povinnostmi prostě ujděte pěšky. Budete mít přirozený pohyb, budete na čerstvém vzduchu s minimálním kontaktem dalších lidí, což je v této době i vítané.

Chůze má mnoho pozitiv:

 • výrazně ovlivňuje fyzickou kondici,
 • podporuje správnou funkci krevního oběhu,
 • působí preventivně před onemocněními cév a srdce,
 • zlepšuje svalovou hmotu,
 • napomáhá s úpravou váhy,
 • zlepšuje psychickou pohodu
 • a klidně navodí i lepší náladu.

Hubnutí chůzí doma i venku

Tím, jak je chůze nenáročná, je možné ji provozovat denně a kdekoli. Tedy doma, na zahradě, na výletě, ve městě, na nákupech, ale i u moře, na horách …prostě všude. Určité typy chůze se staly i sportovními disciplínami. Chůze je pohyb, který lze libovolně kombinovat s jiným cvičením nebo ji prostě naplno využívat samostatně. Věnujte se chůzi denně, a pokud nemůžete vyměnit cestu do práce za cestu pěšky, choďte na procházky. Věnujte se sami sobě, nebo vyrazte s rodinou či přáteli a třeba objevujte své okolí.

Zapojením jakéhokoli pohybu při snaze zhubnout určitě uvidíte brzy první výsledky. Když k tomu zapojíte také zdravější jídelníček budete mít skoro vyhráno.

Jak na chůzi? Inspirujte se ve videu:

Hubnutí a změna jídelníčku? Beze strachu

Jak se řekne hubnutí a jídelníček, tak si hodně lidí představí přísnou dietu, při které dochází k hladovění a strádání. Takovou, při které stále myslíte na to, že až jednou skončí, že se zase konečně pořádně najíte. Takové diety jsou jednoduše řešeno na nic. Pokud chcete mít zdravý životní styl a dobrat se normální váhy, musíte jíst vyváženou stravu. A pokud možno pravidelně.

Čeho se vyvarovat a co přidat?

Z jídelníčku by měly zmizet přeslazené pokrmy a nápoje. Jídla smažená, tučná a zbytečně kalorická(třeba právě ta z fast foodů). Naopak zařaďte zeleninu, ovoce, luštěniny, kvalitní mléčné výrobky a pokud nejste vegetariáni, tak i kvalitní maso. Zaměřte se na vyšší příjem proteinů. Protože proteiny jsou pro tělo zásadní, a dokonce umí pomoci k dokonalé váze.

Co jsou to proteiny?

Proteiny nazývané také jiným slovem „bílkoviny“ jistě všichni dobře známe. Ale někdy si neumíme moc představit, co přesně znamenají a jak jsou pro lidské tělo přínosné. Jedná se o základní stavební hmotu těla, kterou přijímáme ve formě stravy. Hraje nezaměnitelnou roli pro růst svalů, jejich výživu, také pro stavbu kůže, kostí a šlach, při regeneraci a ochraně při námaze a pomáhá při hubnutí a spalování tuků.

INFO BOX
Bílkoviny můžeme najít v živočišné i rostlinné stravě

Živočišné bílkoviny – ryby, drůbež, červené maso, vejce, mléko, sýry aj.

Rostlinné bílkoviny – čočka, hrách, cizrna, sója, zelenina, tofu, tempeh, ořechy, semínka atd.

Bílkoviny jsou zdravé, vyživují správně tělo, navozují mu pocit sytosti a nezvyšují chutě k přejídání.

Lenost opět pomůže – vyzkoušejte hotové

Myšlenky zdravého hubnutí s vyšším přísunem proteinů se chytli i odborníci. Dokonce i čeští. A dali vzniknout známým proteinovým dietám. Mezi nimi bychom mohli vyzdvihnout například dietu KetoMIX. Jistě jste o ní už slyšeli. Ta je právě založená na proteinové a nízkosacharidové stravě a vyhovuje tak zdravému a vyváženému jídelníčku. Výhodou je, že nabízí mnoho pokrmů pro ty, co nemají čas ani prostor k tomu vymýšlet složité pokrmy, aby si zajistili zdravý jídelníček.

Je tak vhodná jako samostatná dieta nebo i jako způsob, jak si stravování osvěžit. Jednotlivá jídla totiž můžete jíst i když zrovna dietu nedržíte, tedy jen ke zpestření nebo dodání potřebných výživových látek, vitamínů a minerálů. Běžně se jídla z KetoMIX diety konzumují i pro klasické udržení váhy.

V čem je tato česká dieta přínosem?

 • Jde o zdravé pokrmy,
 • bez chemických dochucovadel a konzervantů,
 • vhodné i pro vegetariány,
 • nízkým obsahem sacharidů,
 • s vyváženým množstvím živin, vitamínů a minerálů,
 • vhodné na cesty, do práce, do školy i na běžnou přípravu,
 • bohatou nabídkou jídel,
 • nebo možných receptů,
 • vhodné pro ženy a muže, nekojící maminky a pod dohledem lékaře i případně pro mladší generace.

Kolik lze shodit při hubnutí chůzí?

V kombinaci se zdravým pohybem se můžete těšit na rychlé a trvalé výsledky. Kolik se dá vlastně orientačně zhubnout při chůzi? Pokud budeme uvažovat osobu kolem 75 kg a hodinu chůze, tak například:

Rovina – chůze rychlostí 6 km/h 1596 kJ 380 kcal
Složitý terén – chůze rychlostí 6 km/h 1932 kJ 460 kcal
Rovina – chůze rychlostí 7 km/h 2058 kJ 490 kcal
Složitý terén – chůze rychlostí 7 km/h 2142 kJ 510 kcal
 Rovina – chůze rychlostí 8 km/h 2562 kJ 610 kcal
Složitý terén – chůze rychlostí 8 km/h 3760 kJ 880 kcal

Záleží samozřejmě s jakou vervou, chutí a aktuální kondicí se do toho pustíte. Ale jako motivace k hubnutí by vám tento článek mohl pomoci. Má dokazovat, že i když jste třeba nepřítelem sportování, nemáte na něj prostor nebo se vám do něj nechce, můžete se pohybovat a hubnout zcela snadno. Jednoduše nezapomínejme chodit, je to zdravé!

TIP NA ČLÁNEK: Co je to fermentace a čím může být prospěšná

By LNR