Jaké zajímavé přínosy má čaj?

Jste milovníky čaje nebo přemýšlíte, proč byste jimi měli začít být? Dějiny čaje vypovídají o jeho účinných pozitivních vlastnostech na lidské zdraví i psychiku. A mimoto se samozřejmě jedná o lahodný nápoj, který umí osvěžit v letních i zimních obdobích. Je možné jej popíjet jako teplý i jako vychlazený nápoj. Jaké zajímavé přínosy má čaj?

Jaké zajímavé přínosy má čaj?

Bílé čaje

Bílý čaj nemá u nás ještě tolik vybudovanou tradici, ale skuteční milovníci čaje jej dobře znají. Je známý především svou jedinečně jemnou chutí, samozřejmě s ohledem na konkrétní odrůdu. Obecně se dá říct, že bílý čaj je účinným pomocníkem ve chvíli, kdy potřebujete volit nápoj s větším obsahem antioxidantů.

Bílý čaj je prospěšný i pro zuby, protože se v něm nachází fluor a třísloviny, což může zuby posílit a napomáhat s bojem se zubním plakem apod.

Bylinné čaje

Určitou podobnost s účinky bílých čajů mají také čaje bylinné. Čajové nápoje jsou v tomto případě obohacené o směs nejrůznějších bylin, nebo klidně i koření, ovoce a podobně. Díky tomu získávají řadu benefitů. Například:

  • Heřmánkový čaj – patří mezi nejznámější a svým způsobem mezi bylinnými čaji i nejoblíbenější. Je známý tím, že napomáhá uklidňování, polevuje od bolesti (například při menstruaci nebo při křečích), také zlepšuje kvalitu spánku, je vhodný k relaxaci apod.
  • Rooibos – má také zajímavé účinky. Napomáhá upravit krevní tlak a má příznivý vliv na krevní oběh. Mimo to také udržuje kvalitu vlasů i pokožky.
  • Mátový čaj – mentol umí napomáhat upravit podráždění žaludku a upravuje též zažívání.
  • Zázvorový čaj – zázvor posiluje imunitu, pomáhá zlepšit trávení i eliminovat bolesti kloubů. Zázvorový čaj je často vyhledávaný při projevech nachlazení.

Zelené čaje

Zelené čaje se mohou zpracovávat hned několika způsoby, což má také vliv na jejich konečné využití i využití jejich pozitivních vlastností. Ty mohou dokonce napomáhat zlepšit činnost srdce, upravovat krevní tlak a podobně. Dobrý vliv má také na stav pokožky.

Černé čaje

Tyto čaje mají obvykle vyšší obsah kofeinu. Je proto třeba také sledovat jejich příjem. Pro mnohé lidi může sloužit i jako náhražka kávy. Černý čaj je možné nejen pít, ale jeho odvarem léčit i drobné vnější ranky a škrábance.

Pít pravidelně nebo jen občas některé čaje může být opravdu přínosné. Pití kvalitního čaje se dokonce považuje za společenskou formalitu (nejen v Anglii) a pro mnohé je opravdu lahůdkou.

Neslazený čaj je navíc výbornou nekalorickou alternativou vody, přitom nabízí celou škálu přirozených chutí.

By LNR