Qantassaurus

Qantassaurus byl dinosaurus patřící do čeledi Hypsilophodontidae. Tento dinosaurus žil ve spodní křídě asi pře 115 miliony let na území dnešní Victorie v Austrálii. Byl pojmenován po australské letecké společnosti Qantas.

Qantassaurus stavba těla

Qantassaurus byl dvounohý býložravý dinosaurus měřící zhruba 2 metry. Měl krátkou hlavu, pětiprsté přední končetiny a dlouhé zadní končetiny se čtyřmi prsty. Ocas byl dlouhý jako celé tělo a hlava dohromady.

Odkud vzniklo jeho pojmenování

Qantassaurus dostal své jméno v roce 1999. Paleontologové však stanovili tento druh jen na základě zbytků dolních čelistí a zubů. Je tomu tak, protože Qantassaurus žil v lokalitě Dinosaur Cove, společně ve stejném prostředí s několika dalšími hypsilofodony, kterými byly například Atlascopcosaurus, Leaellynasaura nebo Fulgurotherium. Proto je těžké určit, kterému rodu jednotlivé kosti patří.

Studenokrevný nebo teplokrevný?

Tento dinosaurus žil v době, kdy celá oblast ležela uvnitř jižního polárního kruhu. Je tedy docela možné, že mohl být teplokrevný. Živil se kapradinami a jinou nízko rostoucí vegetací. Před predátory se zachraňoval útěkem, ale je také možné, že využíval maskování v podobě zbarvení těla, takže splynul s okolní vegetací.

TIP NA ČLÁNEK: Kolik znaků je normostrana?

By Jan O.